اعصاب چیست و چگونه کار می‌کند؟

20/11/15 00:51

عصب چیست؟

عصب در آناتومی، یک رشته فیبر مانند شبیه بند ناف سفید و درخشان است که توسط یک غلاف احاطه شده است، که سیستم عصبی را به سایر قسمت‌های بدن متصل می‌کند. اعصاب تکانه‌ها را به سمت مکانیسم عصبی مرکزی گسیل می‌کنند. در انسان 12 جفت عصب وجود دارد. اعصاب جمجمه، به مغز متصل شده و به طور معمول، 31 جفت، اعصاب نخاعی به نخاع وصل می‌شوند.

فیبرهای تشکیل دهنده اعصاب فردی بسیار زیاد هستند. با توجه به عملکرد، الیاف عصبی به دو دسته تقسیم می شوند. اعصاب حسی (آوران) و حرکتی (اگزیرن). الیاف این دسته‌ها و زیربخشهای آنها اجزای عملکردی اعصاب را تشکیل می‌دهند. ترکیب اجزاء این الیاف در اعصاب جمجمه‌ای متفاوت است. همچنبن اجزاء آن‌ها در اعصاب نخاعی یکنواخت‌تر هستند.

سیستم عصبی

سیستم عصبی شبکه پیچیده‌ای از اعصاب و سلول‌ها است که پیام‌هایی را از مغز و نخاع به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌کند.

سیستم عصبی شامل سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی است. سیستم عصبی مرکزی از مغز و نخاع و سیستم عصبی محیطی از سیستم‌های عصبی خودمختار تشکیل شده است.

سیستم عصبی مرکزی (CNS)

سیستم عصبی مرکزی به دو قسمت عمده تقسیم می شود: مغز و نخاع.

سیستم عصبی محیطی

سیستم عصبی محیطی از دو قسمت تشکیل شده است:

سیستم عصبی سوماتیک

این سیستم عصبی متشکل از الیاف عصبی محیطی است که اطلاعات حسی یا احساسی را از اندام‌های محیطی یا دوردست (آنهایی که از مغز دور هستند) جمع کرده و آنها را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می‌کنند. اینها همچنین از الیاف عصبی حرکتی تشکیل شده است که از مغز بیرون می آیند و پیام هایی را برای حرکت و اقدامات لازم برای عضلات اسکلتی می‌گیرند. به عنوان مثال، هنگام لمس یک جسم داغ، اعصاب حسی اطلاعات مربوط به گرما را به مغز منتقل می‌کنند، که به نوبه خود از طریق اعصاب حرکتی، به عضلات دست می‌گوید که فوراً آن را خارج کند.

سیستم عصبی خودمختار

بخش دیگری از سیستم عصبی سیستم عصبی خودمختار است. این سیستم عصبی اعصاب اندام های داخلی بدن را کنترل می‌کند که بشر به طور آگاهانه بر آنها کنترل ندارد. این شامل ضربان قلب، هضم، نفس کشیدن (به جز تنفس آگاهانه) و غیره است.

اعصاب سیستم عصبی خودمختار باعث تحریک عضلات غیر ارادی صاف (اندام های داخلی) و غدد می‌شود و باعث عملکرد و ترشح آنزیم‌ها و غیره می‌شود. سیستم عصبی انتریک هم جزء سیستم عصبی خودمختار است. سیستم عصبی روده‌ای شبکه‌ای پیچیده از الیاف عصبی است که اعضاء داخل شکم مانند دستگاه گوارش، لوزالمعده، مثانه صفرا و غیره را کنترل می‌کند و تقریباً 100 میلیون عصب دارد.

بیماری‌های اعصاب

مغز، نخاع و اعصاب، سیستم عصبی را تشکیل می‌دهند. آنها با هم کنترل تمام عملکردهای بدن را بر عهده دارند. وقتی بخشی این سیستم عصبی دچار مشکل می‌شود، می‌تواند در حرکت، صحبت کردن، بلع، تنفس یا یادگیری مشکل ایجاد کند.

بیش از 600 بیماری عصبی وجود دارد که عمده آنها شامل موارد زیر است.

  • بیماری های ناشی از ژن های معیوب
  • بیماری‌هایی که در آن سلول‌های عصبی آسیب دیده یا از بین می‌روند، مانند بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر
  • بیماری عروق خونی مانند سکته مغزی
  • صدمات به نخاع و مغز
  • اختلالات تشنج مانند صرع
  • تومورهای مغزی
  • عفونت‌هایی مانند مننژیت

درمان بیماری‌های اعصاب

پزشکان و متخصصان زیادی در دنیا و در ایران هستند که انواع بیمارهای مرتبط با سیستم عصبی را درمان می‌کنند. دکتر مهدی کرمی یکی از پزشکان حاذقی است که در حال حاضر به امر طبابت در این زمینه مشغول است. جهت آشنایی با توانایی‌های ایشان و کسب اطالاعات بیشتر در زمینه خدمات درمانی ایشان می‌توانید به بخش بیوگرافی و بیمارهای درمان شده سایت مراجعه کنید.

دکتر مهدی کرمی متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

همچنین برای مطالعه مقاله نخاع چیست به این لینک مراجعه کنید.

منبع:

1، 2، 3

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *